Duyularım İle Bir’im

IMG_8203

Uzun süre ara verdiğim yazılarıma, sizlerden gelen sorular doğrultusunda, yoga ve duyulardan bahsederek devam etmeye karar verdim. Ailelerimizin çoğu zaman duyduğu çalışma arkadaşlarımın ise zaten bildiği bu konuyla ilgili sizleri  elimden geldiğince kısa bilgilendirmeye çalışacağım.

Bunun için önce duyusal işleme sürecinden bahsetmem gerekir. Duyu bütünlüğü, kişinin kendi vücudundan ve çevreden gelen duyusal bilgileri organize eden ve vücudu çevreye uygun bir şekilde kullanmayı mümkün kılan bir nörolojik işlemdir. (Ayres 1972) Bu işlem, yeni beceriler öğrenmeyi, adaptif davranışları ve nasıl hareket ettiğimizi, düşündüğümüzü, hissettiğimizi ve hatta başkaları ile nasıl geçindiğimizi etkileyen çok önemli bir kavramdır. Şimdi biraz daha derinlere, sık sık karşılaştığımız bazı duyulara ve yoganın etkilerine bakalım diyorum. ilk duyumuz: propriosepsiyon.

Propriosepsiyon; Kaslardan, tendonlardan ve eklemlerden gelen bilgilerdir. Bunlar beynimizin pozisyonlarımızı anlamasını sağlar. Örneğin; fleksiyon, ekstansiyon, kompresyon ve eklemler içindeki esnemenin yanı sıra kontraksiyon ve kasların uzaması gibi. (Ayres 1995) Propriospsiyon  duyusu ile birlikte beynimiz vücudumuzun boşlukta nerede ve nasıl hareket ettiğini algılar. Bu şekilde de vücudumuzun her iki yanını koordineli hareket ettirme kabiliyetimiz artar. Yoga ile proprioseptif duyu girdilerimiz artar. Yaptığımız hareketlerde (asanalarda) fleksiyon ekstansiyon komponentlerinin yanı sıra eklemler ve onların etrafını saran kaslarda esneme sağlanır. Hareketlerde beklerken, çocuk  ellerinin, ayaklarının, ve diğer vücut parçalarının nerede olduğunu öğrenerek nasıl hareket ettirdiği hakkında da bilgi kazanır. İkinci bir duyumuzda;

Vestibuler Duyu: Vestibuler sistem başın pozisyonu, gözler ve bedenin dünya ile nasıl bağlı olduğunun yanı sıra denge ve hareketi algılar. Bu sistem dengeyi, kas tonusunu, görmeyi, duymayı ve emosyonel  güvenlik hislerini etkiler. (Kranowitz 2005) Yoga içerisinde vestibuler sistemi kuvvetlendirmek için bir çok seçeneğimiz vardır. Örneğin; yaptığımız ağaç duruşu ile dengeyi geliştirebiliriz. Ayrıca göz hareketlerimizin koordinasyonunu sağlayarak, yavaş ve durağan hareketler sırasında dengemizi geliştirebiliriz. Kendi el hareketlerimizi takip ettiğimiz hareketler sırasında da vestibuler sistemin bir parçası olan görme duyumuzu geliştirebiliriz. Çeşitli nedenlerle duyularımızda bir karmaşıklık yaşadığımızda, motor planlama yeteneğimizin bozulması kaçınılmazdır. Praksis olarak da tanımlanan motor planlama, beynin bilmediği (tanımadığı) vücut hareketlerini yaratma, organize etme ve tamamlama becerisidir. (Ayres 1995)

Yoga’nın kelime anlamı bir olmaktır. Bedenimizin sınırlarını bilerek yeni hareketlere ayak uydurarak, hem vücut farkındalığımızı hemde, beden-zihin birliğimizi geliştirebilmek elimizdedir.

 Sevgiyle kalın…
IMG_8661