Tui Na Masajı

Kullandığım alternatif tedavilerin başında Tui Na çocuk masajı gelmektedir. Bu bölümde sizlere bu masajı tanıtmak istedim. Sağlıklı büyüme ve gelişim için kullanılan bu masajdan soğuk algınlığında faydalanabileceğiniz tekniği de sizin için anlattım. Masajın tamamı ve hakkında genel bilgi için lütfen iletişime geçiniz.  

Küçük çocuklar için Tui Na Masajı sağlıklı bir bedenin, güçlü bir bağışıklık sisteminin ve çocukların en can alıcı gelişim gösterdikleri dönemde – 5 yaşına kadar – canlı bir zihin gelişimine katkıda bulunmak için Çinlilerin yaratıkları eşsiz bir sağlık bakım formudur. Çocuğa hastalıklara karşı dayanıklılık vermek için iç organları kuvvetlendirmeyi ve dengesini sağlamayı ve ayrıca beyni harekete geçirmeyi amaç edinmiştir.

Tui Na’nın Gücü

Ebeveynlerin küçük bebeklerinin kucaklama ve onlara sarılma içgüdüsü bir tesadüf eseri değildir. Doğduğunda bir bebeğin dokunma duyusu diğer 4 duyusundan daha fazla gelişmiştir ve bebeğin bilinç, duygu ve otonom sinir sistemi ile bağlantısı bulunmaktadır. Bundan dolayı güven duygusu ve huzur vermesinin yanı sıra sıcak ve içten bir dokunuşun bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminde de pozitif etkisi olmaktadır.

Geleneksel çin tıbbının teorisi, tüm everene nüfuz eden yaşam enerjisi Qİ kavramıdır. Qİ, tüm canlıların içindeki harekete geçirici yaşam enerjisidir ve tüm canlı varlıkların içinden akar.

Tui Na, Qİ dolaşımının dengesini sağlanması için çok kuvvetli bir yöntemdir. Qİ’nin yönlendirilmesi ile bedenin belirli noktaları ve bölümleri üzerinde odaklanmak gerekmektedir. Böylece Tui Na masajı Qİ’nin beden içinde serbest dolaşımını sağlar. Çinlilere göre sağlıklı, mutlu, akıllı bir çocuk Qİ’nin serbest dolaşımından doğmaktadır.

Tui Na teorisi

Geleneksel Çin tıbbının Bazı Temel kavramlarını anlamanız Tui Na’nın sağlık ve esenliğin sağlanması ve desteklenmesi konusunda ne kadar güçlü bir araç olduğunu görmenize yardımcı olacaktır.

Tüm Çin felsefesine giden anahtar, evrendeki her şeyin 2 temel ve zıt niteliğini temsil eden Yin ve Yang’dır. Hiç bir şey tamamen Yin veya tamamen Yang değildir. –Yin ve Yang sadece birbirleri ile ilişki esnasında ortaya çıkmaktadır. Örneğin “soğuk” daha çok Yin özelliği taşımaktadır, diğer yandan ilgili nitelik “sıcak” Yang özelliği taşımaktadır. Yin-Yang çiftleri için verilebilecek diğer örnekler uyuşuk-aktif, uykulu-uyanık, sessizlik ve gürültüdür. Ayrıca Yin ve Yang statik değildir. Gecenin (Yin) gündüz (Yang) dönmesi ve bunun tersi şekilde devam etmesi gibi, sürekli dönen bir çemberin içinde, sürekli olarak birbirleriyle etkileşim halindedirler. Çinliler bu değişimi yaşamın temel karakteristiği olarak görmektedir.

Evrendeki her şey Yin ve Yang olarak sınıflandırılabilir, bedendeki organlar da bu sınıflamaya dahildir. Yin organları karaciğer, akciğer, kalp ve dalak gibi katı iç organlardır. Kalın bağırsak, mesane, safra kesesi, ince bağırsak ve mide gibi boş ve daha harici organlar ise Yang’dır. Sağlıklı gelişim için, bir çocuğun tüm organ sistemi içerisinde doğru Yin/Yang dengesine sahip olması gerekmektedir. Tui Na bunu Qİ dolaşımını dengeleyerek sağlamaktadır: organlardaki Yin ve Yang dengesini sağlayan enerji.

Tui Na Çin’de halen hastanelerde hastalıkların tedavisinde ve ayrıca sağlıklı çocuk gelişimine teşvik için uygulanmaktadır. Qİ dolaşımının dengelenmesi ile başladığından dolayı çok güvenli bir tedavi şeklidir, çocuğa bütünsel bir kişi gözüyle bakılmaktadır ve hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Tui Na masajı, çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi için destekleyici bir yöntemdir, aynı zamanda çocukların çok sevdiği ovma, okşama ve kucaklama ile de hoş vakit geçirmelerini sağlar.

Masaj Teknikleri

Tui Na masajının üç temel tekniği konusunda kendinizi hazırlamanız gerekmektedir:  ovmak, sıkmak ve yoğurmak.

Boyun, kollar, bacaklar veya eller için çıplak ten üzerinde masaja başlamadan önce parmaklarınızı parfümsüz bebek pudrası veya mısır ununa batırın, böylece parmaklarınızın cildin üzerinde daha kaygan şekilde dolaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu özellikle çok hassas bir cilde sahip olan küçük bebekler için çok önemlidir. Yüz ve alın gibi alanlar için su veya cilde yağlı hissi vermeyecek şekilde hafif, kaliteli bir yağ kullanabilirsiniz.

Uyarı: yaralar, yaralı alanlar veya egzama gibi bozuk cilt üzerine masaj yapmayınız.

 

Soğuk Algınlığı Masajı

Soğuk algınlıkları bebeklerde ve küçük çocuklarda çok sık görülmektedir. Tipik soğuk algınlığı semptomları burun akıntısı veya tıkanıklığı, aksırma, boğaz ağrısı, hafif ateş ve iştahsızlıktır.

Eğer soğuk algınlığı belirtisi var ise, aşağıda verilen tedavi yöntemleri semptomların hafiflemesine yardımcı olacak ve çocuğunuzun göğüs ve kulak enfeksiyonu gibi ikincil enfeksiyonlara uğramasını önleyecektir. Tedaviler istediğiniz sırayla ve semptomlar kaybolana kadar günde bir kez uygulanmalıdır.

 

mert1

 

BAŞ KAPISININ İTİLMESİ

Kaşların ortasındaki noktadan başlayarak her iki işaret parmağınızı dönüşümlü olarak kullanarak alından saç hizasına kadar 50 kere ovun.

 

 

 

 

 

mert2

 

KAŞLARIN OVULMASI

İşaret ve orta parmaklarınız ile kaşlarını içten dışa doğru 50 kere çekin.

 

 

 

 

 

mert3

 

GÜNEŞ NOKTASININ YOĞRULMASI

İşaret ve orta parmaklarınızı, gözlerin dış kenarının çukurlarında bulunan Taiyang noktalarının üzerine yerleştirin ve 50 kere yoğurun.

 

 

 

 

 

mert4

 

BOYUN VE BAŞIN YOĞRULMASI

Çocuğun alnını bir elinizle tutun ve diğer elinizle de kafatasının altındaki çukuru bulun. Baş parmağınız ve orta parmağınız ile boynun orta çizgisinin yan taraflarından birini hafifçe 30 kere yoğurun.
Daha sonra baş ve orta parmağınızı kulakların arkasında kafatasının dışarı doğru kabardığı yerden aşağı doğru kaydırın. Her iki noktayı da 30 kere yoğurun.