Refleksoloji

 Kullandığımız alternatif tedaviler kısmında, refleksoloji için sözü kadim dostum Sabiha Bezgin’ e vermenin en doğru karar olduğunu düşündüm. Dilerseniz önce kendisini tanıyarak yazımızı okumaya başlayalım.

Adsız

 

Sabiha Bezgin Hakkında:

2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olduktan sonra özel gereksinimli çocuklarla çalışmaya başladım. Aynı yıl başladığım yüksek lisans eğitimi, beni refleksoloji ile tanıştırdı ve özel gereksinimli çocuklarda uygulayarak sonuçlarını ortaya çıkardık. Bu süreçte refleksolojinin hakkı ile uygulandığında serebral palsili çocuklarda, çeşitli semptomları azaltmada oldukça faydalı olduğunu kanıtladık. Halen pediatrik yaş grubuna ilişkin pek çok konuda kanıta dayalı çalışmaları Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde sürdürmekteyim.

 

Refleksoloji Hakkında

 

Refleksoloji, geçmişi çok eskiye dayanan, rahatlamayı arttırmak için belirli refleks noktalara basınç uygulanarak gerçekleştirilen, bütüncül, tamamlayıcı, iyileştirici özel bir basınç tekniği, bir terapi ve enerji dengeleme sistemidir. Vücudun spesifik organ ve bölgelerinin küçük bir aynası olarak kabul edilen kulaklar, eller ve ayaklardaki refleks noktaların masajla uyarılması anlamına gelir.

 

Tamamlayıcı tedavi olarak kullanılan refleksoloji; vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçirerek bedende fizyolojik bir rahatlama sağlar. bebeklerde-refleksolojiVücudun dengede kalmasını sağlamak için bütün sistemlerin uyum içinde çalışması çok önemlidir. Vücudun bu dengesine homeostazis denir. Refleksoloji kan akımı düzenler ve homeostazisi geliştirir. Basınç noktalarıyla ilişkili olan çeşitli organ ve hücrelerde, sonuçta tüm vücutta serbest enerji akışını sağlamayı amaçlar. Refleksoloji yan etkisi gösterilmemiş, bütüncül bir yaklaşım ve tamamlayıcı bir tedavidir. Tanı koymak ya da hastalığı tek başına tedavi etmek amacıyla kullanılmaz. Uygulamanın amacı, hastalığın çıkarmış olduğu ikincil problemleri azaltmak, hastada iyilik hali ve rahatlama sağlamak, homeostazisi düzenlemektir. Stres, anksiyete, depresyon, yorgunluk, uykusuzluk ile başa çıkmak; migren, baş ağrısı şikayetlerini azaltmak, gastrointestinal sisteme ait sorunları gidermek, menapozun etkilerini azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, enfeksiyon süresini kısaltmak amacıyla kullanılabilir. Refleksolojinin belirtilen bir yan etkisi olmamasına rağmen, gebeliğin ilk dönemlerinde, akut enfeksiyon durumlarında, dirençli epilepsiye sahip kişilerde kullanımında daha da dikkatli olunmalıdır.

Yaklaşık 12 bin yıllık geçmişi olan refleksolojinin, ilk uygulama yeri tıbbın doğuş ve uygulama yeri olan Çin ve Mısır’dır. Bilinen en eski refleksoloji belgesi Mısır, Saqqara’da Ankmahor adlı Mısırlı bir hekimin mezarının duvarında betimlenmiştir.  Zaman içerisinde tıp dünyası bu konu üzerinde durmuş ve bugünkü modern refleksolojinin çalışmaları hız kazanmıştır.

refleksolojiharitası